wz
Dnes je Pondelok,
Rubriky:
Všetky články
České pivné okienko
Haluze
Recenzie
Seriózne články
Zážitky

Menu:
horoskopy
zábava
galéria
download
guest book
links
kontakt

Aktuálne články:
- Zpráva o stavu pivovarnictví v Čechách - zpráva č. 5 - Pivovar Kácov
- Blíži sa najväčší pivný festival Slovenska - Junifest 2006
- Kukanova Desina 2006 - turisticko-pivný pochod
- Zpráva č.4 o stavu pivovarnictví v Čechách - Klášterní pivovar Želiv
- Zpráva č.3 o stavu pivovarnictví v Čechách - Rodinný pivovar Berounský medvěd

Najčítanejšie články:
- Varenie piva po domácky
- ŠTYRIDSAŤ DôVODOV PREčO JE PIVO LEPŠIE AKO ŽENA:
- JOHNS HOPKINSOV TEST ALKOHOLIKA - 20 OTÁZOK (ano/nie):
- Alkoholizmus
- Zpráva o stavu pivovarnictví v Čechách - zpráva č. 5 - Pivovar Kácov

Krátke správy:
 • grafický update + nová položka v menu -> zábava
  [26.08.2005 19:04:09]
 • nový redakčný systém
  [2.06.2005 22:35:50]

 • Články autora:

  Hľadaj:

   Ignorovať veľkosť písmen
  Dnes má meniny:
  Prajeme všetko nejlepšie

  Partneri:
  Sbírka pivních tácků Čurák page Dlhéééé Dziely! zdena a pivo pivety Bordel  vitajte

  Vitajte smädní pocestní, na stránkach venujúcim sa nielen samotnému dobrému pivu, ale aj dalším veciam týkajucich sa tohto zlatistého moku.


  Slová klasika:
  Pivo je liek, ktorý netreba zapiť.

  Zpráva č.4 o stavu pivovarnictví v Čechách - Klášterní pivovar Želiv

  Vážení čtenáři, milí milovníci piva,
  Vítejte v Želivi. Vítejte na pomezí Vysočiny. Jsme v jediném „čistokrevném“ klášterním pivovaru v Čechách. Jsme v Klášterním pivovaru Želiv, s.r.o.. Parkuji u kláštera a obcházím rozlehlý a majestátný klášterní komplex, a nevím kde vzíti za správnou kliku. Buším tedy na první ohromné dřevené a vysoké dveře poblíž hlavního vchodu do kaple tohoto kláštera založeného v roce 1139 , a čekám.

  Mám příjemný pocit. Připadám si nejméně o 3-4 století zpět. Slyším kroky a otevírá mi neznámý člen řádu premonstrátů kteří se zde usídlili a sídlí, s většími či menšími přestávkami od roku 1149. Poslední návrat byl proveden roku 1992, a myslím že spravedlnosti bylo konečně učiněno zadost! Předtím zde totiž komunisté „zařídili“ ústav pro mentálně postižené. Nedivil bych se kdyby šlo, s ohledem na bezohlednost a skrytou nenávist všeho co se nazývá komunistické, o čistý záměr zneuctění. Nic ve zlém, nemám nic proti mentálně strádajícím. Jeden nikdy přece neví kdy může rozšířit jejich řady...

  Však oni si to premonstráti jistě „užili“ v období diktatur všeho druhu, a kdyby se zde poté některý z nich musel léčit, nepřekvapilo by mě to.

  Nicméně pojďme k pivu, nejsme tu pro politickou agitku. Ale věci se musí uvést na pravou míru, a mluvit o nich, že ano? Tolik času od nespravedlností zase neuplynulo. A bavit se jen o pivu v případě tohoto pivovaru nemohu. Na to zde bylo mnoho příkoří. Dovedu si i dnes živě představit spanilé „nájezdy“ StB. Měli to jistě „chudáčkové“ těžké, duchovní mají většinou rovnou páteř a nepoddají se, pevní lidé. V názorech.

  Onen muž, mimochodem běžně oděný, co mi otevřel dveře mě posílá o několik desítek metrů dál do skrytého zákoutí komplexu budov. Ano jdu správně, vidím za okny pivní sudy!

  Ujímá se mě muž který zrovna nebudí dojem manekýna, psa na vodítku, cigareta v puse, ale pozor: po 2-3 větách víte s kým máte tu čest. Se vzdělaným a slušným mužem, představeným kláštera. Jaká to ironie , jeho jméno je Sládek! Je tu zřejmě na kontrole a nemůžeme mu jí upřít!

  Řád premonstrátů má třetinový podíl v této společnosti s ručením omezeným, a potažmo v celém pivovaru. Srdečně se směji této náhodě, a to je dobrý základ pro další vývoj návštěvy. Pídím se po sládkovi skutečném. Sedí v kanceláři a kamsi telefonuje. Jmenuje se ing. Libor Pavelec a třeseme si rukou. Ví proč přicházím a začínáme tedy k věci.

  1varna.jpg Ve varně. Je to sládek-hračička. A to je dobře. Rád experimentuje, vymýšlí a již je tu a dává mi ochutnávat jeho vynález: pivní sekt. Opravdu bublá a nějaký přízemní Velvet s tzv.lavinovitým efektem mu chutí nemůže konkurovat.

  Pana Pavelce pivo očividně baví, zaníceně diskutuje, vypráví, předvádí... řekli bychom že ho pivo snad bavit musí neboť to má v popisu práce, je totiž dalším třetinovým vlastníkem.

  Zajímá mě zda věří v Boha. Je přece majitelem klášterního pivovaru. Taktně mojí šťouravou otázku přechází.

  2splika.jpg 3pivni tanky.jpg Jdeme tedy do spilky, což je prostá samostatná místnost s klasickou otevřenou spilkou uprostřed. Nic více zde není. Spilka plynně navazuje na další místnost ve tvaru podlouhlé chodby kde jsou tři tanky. Bojím se použít slova „ležácké“, neboť ležák ve své podstatě se zde nedělá. Všechny piva z Klášterního pivovaru Želiv jsou piva svrchně kvašená. Spočítáte na prstech obou rukou pivovary v Čechách co vaří svrchně kvašené pivo. A možná že Vám stačí jen jedna! Já znám jen jeden další. Pivovar U Bulovky. Nicméně zde, v Želivi, se dělá jen a jen svrchní pivo.

  4piva.jpg Představme si trochu zdejší piva! Pivovar vaří v současné době tři piva, a to pod těmito značkami:
  - Castulus (ve vzpomínce na zakladatele vaření piva zde), což je pivo s přídavkem medoviny (nikoliv medu!!),
  - Gottschalk (ve vzpomínce na prvního opata zde), a to je silné 15-ti stupňové pivo, a jako poslední se vaří
  - Siard Falco , což je pivo s višňovým extraktem. Jsou to zcela určitě zajímavá a neobvyklá pivo, a ve zdejší „nudné, a mírně zatuchlé ležácké české kotlince“ zurčí jak čistá studánka. Je to oživení a je to vhodné pro pivaře co se nebojí nových chutí a experimentů.
  A to já nejsem. Musím se kát: jsem také ležácký muž. Možná bohužel pro mě. Ale nemohu a nechci se předělat.

  5plnicka lahvi.jpg 6odkapavacka.jpg Všechny uvedená piva se filtrují, pasterizují a stáčejí do láhví, a je docílena doba trvanlivosti až 6 měsíců. Kdo chce zdejší pivo ochutnat má několik šancí, koupit si ho v pivovaru či na několika místech v Praze. Jedním z nich je i Pivní galerie v Praze 8 v ulici U Průhonu. Ale o co skvělejší byla chuť zdejšího piva které jsem ochutnal přímo z tanku!!! Kalného, nefiltrovaného, miluji prosté věci. Přijeďte sem také! Ubytují Vás v opatství, dají Vám najíst, napít a na dobrodružství je zaděláno. V okolí je skvělá příroda. Myslím že každý by si mohl přijít na své. Potvrďte sami logo a heslo pivovaru jež zní: „ochutnejte, žádná piva nechutnají tak jako naše klášterní“. Není nad osobní zkušenost. Je lepší jednou ochutnat než 3 x číst nebo 2 x slyšet.

  Já osobně jsem se během své krátké návštěvy cítil více než dobře, a není to jen zdvořilostní fráze. Želiv a zdejší pivo má své kouzlo. Jste obklopeni historií. Někdy pohnutou, jindy jistě veselou. V pivovaru se vaří, v klášteře se nadále se modlí, v řece Želivce pod klášterem plyne nezadržitelně a krásně voda... plyne jak tichý svědek a měří všem stejně! 7beerczechman.jpg Může měřit, má na to dostatečné právo, viděla již jistě mnohé. Želiv stojí i za krátké zastavení. Třeba za krátkou několika hodinovou návštěvu. Pro milovníky piva to jistě bude zajímavější než bezduché se povalování na pláži třeba někde v Chorvatsku. Ani nemusíte jezdit tak daleko. Želiv je blízko dálnice D1. Vím co říkám, CzechBeerMan tam byl!

  Pro více informací navštivte oficiální webovou stránku pivovaru na http://pivovar.zeliv.cz . Sledujte mojí další povídku příště z Pivovaru Kácov!

  S pozdravem Váš
  Libor VOJÁČEK
  CzechBeerMan
  http://album.inmail.cz/*czechbeerman

  Publikované: 06.05.2006 v rubrike České pivné okienko.
  Diskusia: žiadny príspevok
  Autor: CzechBeerMan


  Náhľad pre tlač

  Ako piť?
  1. pravi- delne počas celého dňa v men‘ích davkach (napr. každú polhodinku jedno poldecko)

  2. predchádzajme pocitu smädu ktorý je prvím signálom nedostatku tekutín (tj poldecko zalejeme pivom)

  3. v horúčavách sa vyhýbajme ľadovým nápojom, ktoré síce rýchlo potlačia pocit smädu, ale môžu spôsobiť zachrípnutie, prechladnutie, alebo hnačku (preto vždy počkajme kým s piva opadne pena)

  Zeleny a zelenejsi
  Žižove múdrosti:
  Koľko je 1.4 krát 10? To je tak približne trinaaasť.

  Podporte
  BeerDreams - v‘eko o pive

  Pridať k obľúbeným Beer Dreams ako domovská stránka

  !!!Tento web ne- pre‘iel jazyko- vou úpravou!

  Počasie:
  Predpoved pocasia :: www.meteo.sk

  Na BEERDREAME je práve 1 človek .